رفتن به محتوای اصلی
بیت کوین شکست! بیت کوین مرد! بیت کوین تمام شد! یا اینکه؟ خلاصه ای از تاریخچه مرگ های بیت کوین.

بیت کوین شکست! بیت کوین مرد! بیت کوین تمام شد! یا اینکه؟ خلاصه ای از تاریخچه مرگ های بیت کوین.

ارزش بیت کوین در عرض چهار روز بیش از ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است و به نظر می رسد که پس از تاریخ نوشته شدن این مقاله نیز به وضعیت بدتری هم کاهش پیدا کند. کهنه کاران احتمال وقوع این تغییرات را می دادند. ولی به هر حال تازه کارانی وارد بازار شدند که با اعتماد به محبوب ترین ارز رمز جهان منتظر سودی خوب و سریع بودند. برای اینکه یک دید کلی پیدا کنید در این نوشته به تاریخچه این شکست های بیت کوین می پردازیم.

ارزش بیت کوین تا ۲۵ درصد پایین آمد

پس از همه زمان هایی که بیت کوین در حال رشد بود، این هفته ارز رمز غیر متمرکز بیت کوین یک چهارم ارزش خود را از دست داد و اگر به همین صورت ادامه پیدا کند به نظر می رسد که ارزش آن به کمتر از ۱۳۰۰۰ دلار برسد. اخیرا نیز ارزش بیت کوین در تاریخ ۱۰ دسامبر با مقداری کاهش به همین ارزش کنونی رسیده بود و اخبار هم به آن کمکی نکرد.

تعداد تراکنش های زیاد داخل Mempool، سیاست های داخلی، کارمزد بیشتر، سرقت از یک صرافی پول های دیجیتال، فروش اطلاعات معاملات سهام های یکی از بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری آمریکا توسط یکی از کارمندان آن و همه این ها در ضعیفتر شدن فروش بیت کوین موثر بودند.

در اوایل بوجود آمدن، انتظارهای بیت کوینرها بطور کامل بدست می آمد و این انتظارات در دوسال اول آن نسبت به دلار آمریکا به بهترین نحوه برآورده می شد. یک نقطه عطف که خیلی ها آن را باور داشتند در آن زمان بوقوع پیوست.

و آن در زمانی که به اوج ۱۹ دلاری خود در تابستان ۲۰۱۱ رسیده بود اتفاق افتاد. مورخ ژاپنی مبادلات (Mt. Gox) یک دقیقه پس از انتشار خبر ۳۲ دلاری بیت کوین، یک روز پس از قیمت ۱۹ دلاری آن، خبر کاهش ارزش ۳ دلاری بیت کوین را منتشر کرد و در حدود یک هفته ارزش آن حدود ۶۸ درصد کاهش پیدا کرد و تا نوامبر همان سال به حدود ۲ دلار رسید و ارزش ۳۰ دلاری آن بیش از یک سال طول کشید تا دوباره بازگشت.

سال ۲۰۱۲ با افت شدید و ترسناک ۳۶ درصد آغاز شد و تا اواسط ماه آگوست کمترین ارزش بیت کوین، دو رقمی بود. این موضوع ادامه پیدا کرد تا ارزش آن تا حدود ۵۰٪ کاهش یافت و ارزش بیت کوین در تاریخ ۱۹ آگوست یک رقمی شد.

در سال ۲۰۱۳ بیت کوین بازار خود را مجدد بدست آورد و تا حد ترسناکی رشد کرد. با این حال دسامبر همانند یک دوش خیلی خیلی سرد برای بیت کوین بود. همزمان با کاهش ارزش بیت کوین در صرافی ها، چین اخطارهایی برای استفاده از بیت کوین منتشر کرد و به سرعت ارزش بیت کوین بیش از ۵۰٪ کاهش پیدا کرد. در همین سال قبل از به پایان رسیدن آوریل پس از رشد ۶۱ درصدی در دهم آوریل، ارزش بیت کوین چندین بار کاهش پیدا کرد. اما تا اوایل ماه دسامبر ارزش آن به رقم قبلی بازگشت و در همین ماه بود که یک شبه ارزش آن از ۱۲۰۰ دلار به کمتر از ۶۰۰ دلار رسید.

سال ۲۰۱۴ یک سال خیلی بد برای ارزهای دیجیتال بود. جاد ابریشم (Silk Road) دستگیر و بسته شد،  بحث مقیاس بزرگ شدن در بیت کوین به وجود آمد، حمله های پی در پی DDos بر سایت های بیت کوین، IRS اعلام کرد بیت کوین یک کالا است و بله البته Mt. Gox ناپدید می شود. خیلی ها معتقدند که اکو سیستم بیت کوین از این سال در تلاش بهبود خودش در خیلی بخش ها است علاوه بر جبران کاهش ارزش ۵۰ درصدی آن.

در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ شاهد شکست های کمتری در ارزش بیت کوین بودیم و ارزش بیت کوین خیلی به آرامی تغییر می کرد. اما یک اتفاق ناخوشایند برای سهام داران پیش آمد و Bitstamp هک شد، این موضوع سبب کاهش ۵۰ درصدی ارزش بیت کوین در تابستان ۲۰۱۶ شد.

در شروع سال ۲۰۱۷، سال بیت کوین، در اثر انتشار خبر و اعمال محدودیت هایی که چین در این حوضه اعلام و اعمال کرد، ارزش بیت کوین ۳۰ درصد کاهش یافت. به سختی کسی این سال را سال شکست بیت کوین می نامد اما با این حال در همین سال چندین ضربه بزرگ وجود دارد.

خیلی از تحلیل گران بر این باورند که حمله اخیر به Youbit (صرافی ارزهای دیجیتال کره جنوبی) که حدود ۱۷ درصد از دارایی های آن دزدیده شد و عرضه این دارایی ها در بازار سبب کاهش ارزش بیت کوین در روزهای اخیر شده است. طبق اظهارات مقامات کره جنوبی، ظاهرا این دزدی ها توسط هکرهای کره شمالی صورت می پذیرد تا بتوانند اثر تحریم ها بر کره شمالی را کاهش دهند و با استفاده از ارزهای دیجیتال از آن ها فرار کنند.

در این روندی که بیش از یک دهه به طول انجامیده: همان طور که افراد با نگه داشتن و یا فروش دست به دست بیت کوین آن را حمایت می کنند. خیلی ها نیز در جهت ساخت پروژه های جدید با استفاده از نوآوری های بیت کوین در تلاش جهت حمایت بیت کوین هستند و هر روزه استفاده از بیت کوین بیشتر می شود. تا زمانی که بیت کوین ارزش داشته باشد، مردم نیز آن را حمایت می کنند.

و به خاطر داشته باشید این اولین بار نیست که بیت کوین شکسته می شود و می میرد

.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *