رفتن به محتوای اصلی
با شروع سال ۲۰۱۸ بیت کوین گوی سبقت را از طلا ربود

با شروع سال ۲۰۱۸ بیت کوین گوی سبقت را از طلا ربود

بیت کوین؛ این “طلای دیجیتال” از زمان شروع سال جاری میلادی تا به امروز در حال شکست فلز زرد رنگ بوده است. میزان اعتماد افراد برای سرمایه‌گذاری روی بیت کوین با رقم حیرت‌آور ۱۴۰۷٫۴۲ درصد رشد کرده است، این در حالی است که سهم طلای SPDR تنها ۱۱٫۹۳ درصد افزایش داشته است.

۲۰۱۷ دومین سال پیروزی بیت کوین بر طلا و وال استریت است. یک سال قبل، اعتماد مردم به سرمایه‌گذاری روی بیت کوین و همچنین ارزش این ارز دیجیتال به میزان بسیار قابل توجهی افزایش یافت، در حالی که ارزش طلا تنها ۸٫۷۳ درصد بالا رفت.

آیا این امر می‌تواند بیانگر این باشد که سرمایه‌گذاری روی بیت کوین در سال ۲۰۱۸ از سرمایه‌گذاری روی طلا سودآورتر است؟ تشخیصش سخت است، چرا که به گفته وال استریت  عملکرد گذشته تضمینی برای موفقیت آینده نیست. به علاوه، مدت زیادی از اختراع بیت کوین نمی‌گذرد. با این وجود، این ارز دیجیتال رقم مطلوبی از سرمایه‌گذاری را به خود جلب کرده است که می‌تواند استفاده بیشتر از این ارز در آینده را تسریع کند.

جفری اسمیت، استاد اقتصاد دانشکده کسب‌وکار دانشگاه آریزونا، می‌گوید:

“بیت کوین نسبت به پول‌های دولتی مزایای بسیاری دارد، یکی از این مزایا این است که عرضه آن ثابت است. قدرت خرید با این ارز دیجیتال با چاپ ارزهای دولتی از بین نمی‌رود. برای نمونه، ونزوئلا و تورم در این کشور را ببینید. ناشناس بودن تراکنش‌ها نیز از دیگر مزایای این ارز دیجیتال است. فناوری بلاکچین نیز گزارشات دقیقی از تراکنش‌ها ذخیره می‌کند که هرگونه امکان اشتباه و تقلب و دزدی در معاملات این ارز را از بین می‌برد.”

“به علاوه، بیت کوین یک ارز بین‌المللی نیز هست، که می‌توان از آن برای سهولت معاملات بین‌المللی استفاده کرد. همچنین این ارز در کشورهایی که سطح فساد مالی در آن‌ها بالاست و حمایت نظام بانکداری و حکومتی از دارایی‌های افراد کافی نیست، گزینه پرفایده‌ای خواهد بود. حال تنها باید دید که با توجه به نوسانات بالای قیمت این ارز، باز هم می‌توان به عنوان یک ارز رایج به آن نگاه کرد یا خیر. هر چند تعداد تراکنش‌های بیت کوینی روز به روز رو به افزایش است.”

روشن است که طلا نیز نقاط قوت خود را دارد. می‌توان از آن برای ساخت جواهرات  و مونتاژ آیتم‌های خاص بهره گرفت. ضمنا بیت کوین ایراداتی هم دارد. بلاکچین، اختراعی که بیت کوین را خلق کرده است، می‌تواند ارزهای رمزنگاری شده دیگری را نیز ارائه کند که به رقابت با بیت کوین بپردازند. حقیقت این است که این اتفاق رسما افتاده است و ارزهایی مثل اتر، لایت کوین، ریپل از این دست رمز‌ارزها هستند.

به همین دلیل است که متخصصان اقتصاد نباید برای جایگزین کردن طلا با ارزهای دیجیتال خیلی عجله کنند، به خصوص وقتی که درک دقیقی از ایده ارزهای دیجیتال ندارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *