رفتن به محتوای اصلی
پیام‌رسان تلگرام مسدود خواهد شد؟

پیام‌رسان تلگرام مسدود خواهد شد؟

پیام‌رسان تلگرام در رزوهای اخیر دوره دوم فروش توکن‌های ارز دیجیتال خود را آغاز کرده است اما ظاهرا دولت جمهوری اسلامی ایران با انتشار این ارز چندان موافق نیست.

شایان ذکر است که ضرورت مسدودسازی این سرویس مدت‌ها است که در کشور مطرح شده است. این سرویس پیام‌رسان در میان کاربران ایرانی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و دولت این پیام‌رسان را در ناآرامی‌های اخیر، که منجر به مسدود شدن موقت این سرویس در کشورمان شد، بی‌تاثیر نمی‎‌بیند.

پیش‌فروشن توکن تلگرام منجر به جذب سرمایه‌ای در حدود ۱٫۷ میلیارد دلار شده است تا بتوانند یک سرویس تمام و عیار بر پایه فناوری بلاکچین اجرا کنند، ولی ظاهرا شروع این روند پایانی برای استفاده از این سرویس در ایران خواهد بود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی؛ حسن فیروزآبادی، اظهار داشته است که دولت نباید نسبت به عرضه این ارز بی‌اعتنا باشد، چرا که اقتصاد داخلی کشور با ورود ارز دیجیتال تلگرام تضعیف و مختل خواهد شد. وی مدعی است که تلگرام با بخش خصوصی دولت ایران دشمنی دارد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت:

” پیام رسان تلگرام تنها در ایران است که بیشترین کاربر را دارد و از انحصار برخوردار است”.

فیروزآبادی در ادامه گفت:

” تلگرام رسما اعلام کرده که می‌خواهد سکوی پیام رسان را تبدیل به سکوی اقتصادی کند، و این ارز ملی ایران را تضعیف خواهد کرد”.

وی معتقد است این ارز دیجیتال برای ارز ملی ایران تهدیدی بسیار جدی است و دولت نباید با ورود ان به کشور موافقت کند. دلیل این مخالفت نیز این است که در این مدت مبلغی در حدود ۵۰ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده است.

با این احوال، پیشنهاد مسدودسازی تلگرام هنوز به تایید دولت نرسیده است زیرا برای انجام این کار کلیه مقامات دولتی باید با این موضوع موافقت کنند.

دولت رئیس جمهور حسن روحانی، با انسداد این سرویس موافق نبوده و می‌گوید:

” بنای نظام بر رفع انحصار از فضای پیام رسان‌ها بوده است نه فیلتر و بستن فضای مجازی”.

که ایران نیز مشغول بررسی و تحقیق درباره فناوری بلاک چین بوده و قصد دارد در راستای دور زدن تحریم های اقتصادی بین المللی برای کشور یک ارز دیجیتال ملی بسازد. پیش از این، ایران نسبت به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال غیر متمرکز چراغ سبز نشان داده بود، این در حالی است که طی چند ماه اخیر دولت ایران در تصمیم خود تجدید نظر کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *