رفتن به محتوای اصلی
آذری جهرمی: ممنوعیت بیت کوین موجب ممنوعیت بکارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی نخواهد شد

آذری جهرمی: ممنوعیت بیت کوین موجب ممنوعیت بکارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی نخواهد شد

چندی پیش خبر ممنوعیت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در نهادهای پولی و مالی کشور از سوی بانک مرکزی در کشور منتشر شد.

بانک مرکزی به عنوان یکی از بالاترین نهاد های تصمیم‌گیرنده و  تنظیمکننده امور مالی کشور، با تأکید بر اهمیت لزوم اجتناب کلیه شعب بانک‌ها، مؤسسات مالی و صرافی‌ها از انجام هرگونه مبادلات رمزارزها، هرگونه اقدامی که سبب تسریع یا ترویج مبادلات این رمز ارزها باشد را  تخلف دانسته و اعلام کرده است که با متخلفین از این مقررات بر اساس مقررات و قوانین برخورد خواهد شد.

شنبه صبح، محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات ایران و بلند مرتبه ترین مقام ICT کشور در واکنش به این بخشنامه از «آماده شدن مدل ملی ارز دیجیتال» خبر داده است.

آماده شدن مدل ملی ارز دیجیتال ایران

محمد جواد آذری جهرمی در واکنش به مصوبه و بخشنامه اخیر بانک مرکزی کشور عنوان کرده است که این بخشنامه که توسط سیاست‌گذار اصلی پول و مالی کشور صادر شده است، موجب ممنوعیت بکارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی نخواهد شد.

وی با اشاره به بخشنامه و نگرانی‌های بانک مرکزی در رابطه با رمزارز ها عنوان کرده است:

“با نگرانی بانک مرکزی ناشی از خروج ارز و آسیب دیدن مردم و موضوعات این چنینی است که بر همین اساس تصمیم گرفتند تا خرید و فروش بیت کوین را ممنوع کنند، چراکه بیت کوین همه ارز دیجیتال نیست و آینده چهارچوب و پیکره اینترنت دنیا مبتنی بر بلاکچین خواهد بود”.

وزیر ارتباطات دولت دوازدهم با بیان اهمیت تبدیل تحقیقات مراکز تصمیم‌گیری به سؤالات در بخش های مختلف به عنوان پیش زمینه ای برای پیاده سازی مدل‌ها، عنوان کرده است:

“در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد؛ چراکه پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاکچین است و به همین دلیل باید آن را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم”.

او با اشاره به پروژه مشترکی که با حضور پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و پژوهشگاه پولی و مالی بانک مرکزی و پست بانک ایران در جریان است، از اعلام خبر آماده شدن این مدل در جلسه مشترک هفته گذشته خبر داده است.

برنامه‌های آموزش مهارت های ICT از نقطه‌نظر وزیر ارتباطات کشور

آذری جهرمی با اشاره به اهمیت مهارت آموزی حوزه ICT به عنوان یکی از شاخصه‌های رتبه بندی کشورها، تصریح کرده است:

“در کشور ما سواد آکادمیک دانشجویان خوب است اما سواد عملی فارغ التحصیلان و کسانی که وارد بازار کار می شوند، خوب نیست؛ لذا طرحی در این مورد در ذیل برنامه های خود داریم که رئیس دانشکده پست و مخابرات مجری آن است برای توسعه آموزش عملیاتی و استفاده از فناوری ها تفاهم نامه هایی را با ادارات کل کار استان ها، استانداری ها و ادارات کل ICT استان های سراسر کشور امضا شده و بودجه خوبی نیز به آن اختصاص دادیم”.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *