رفتن به محتوای اصلی
مبادله (Atomic Swap) چیست؟

مبادله (Atomic Swap) چیست؟

مبادله اتمی چیست؟

مبادلات اتمی برای همیشه ارزهای دیجیتال را تغییر خواهند داد.
لازم است به این نکته اشاره کنیم که افراد نیاز مبرمی به شیوه‌ای جهت تبدیل آلتکوین به بیت کوین دارند. در حال حاضر این فرآیند تنها از طریق سرویس‌های متمرکز(centralized services) همچون صرافی‌ها (exchanges) امکانپذیر می باشد. خوشبختانه بنظر می‌رسد یک راهکار تکنولوژیک همین گوشه کنار منتظر سر برآوردن است. بدین مفهوم که ما شاهد آن خواهیم بود که شبکه لایتنینگ در شبکه بیت کوین فعال گردد. فعالسازی فورک‌های نرم افزاری فعال کاربر (User Activated Soft Fork) مسیر را برای این رویداد که در ۱ آگوست (۱۰ مرداد) واقع شد، هموار کرد.

این ویژگی تکنولوژیک به عنوان مبادله اتمی(Atomic Swap) تعبیر می‌شود. در برخی مقالات از آن بعنوان مبادله متقابل اتمی (atomic cross-chain trading) نیز یاد شده است و این دو یک مفهوم را می‌رسانند.

مفهوم مبادله اتمی مفهوم چندان جدیدی نیست. پیش از این در سال ۲۰۱۳(۱۳۹۲) به این مفهوم اشاره شده است. زمان زیادی بطول نیانجامید که ارتقا دهندگان(developers) ارزهای رمزگذاری شده جهت تبدیل این مفهوم به واقعیت به شیوه جدیدی دست یافتند. اما بنظر می‌رسد شبکه لایتنینگ این قدرت را به ما اهداء خواهد کرد.

مبادله اتمی به همان شیوه که کاربران مبالغی را به شبکه دیگر ارسال می‌کنند، کار می‌کند اما تفاوتهایی در این خصوص وجود دارد. این شبکه به کاربران این امکان را می دهد که بدون اتکا به بخش های متمرکز، ارزهای رمزگذاری شده مختلف را معامله کنند. بعنوان مثال چنانچه کاربر “الف” بیت کوین در اختیار دارد و کاربر “ب” قصد خرید اتریوم کلاسیک را داشته باشد، می توانند بر سر یک قیمت ثابت به توافق رسیده و این معامله را بسرعت(immediately) به سرانجام برسانند.

مبادله اتمی ممکن است مستلزم حد خاصی از اعتماد و اطمینان باشد. در هر مبادله اتمی از یک قراردارد مبتنی بر زمان استفاده(hashed time-locked contract) می‌شود که بخشی از زبان اسکریپتی(scripting) می‌باشد که در خصوص ارزهای رمزگذاری شده موجود بکار می‌رود.

هر دو طرف معامله پیشنهاد خود را طی یک بلاکچین متناسب مطرح می کنند. کاربر “الف” بیت کوین را به بیت کوین بلاکچین (blockchain) ارسال نموده و کاربر “ب” اتریوم را به زنجیره (chain) اتریوم کلاسیک می‌فرستد. گیرنده تنها در صورت آشکار نمودن شماره های رمز می‌تواند مدعایی در خصوص این معامله داشته باشد.

مبادله اتمی چیست؟

این بدین مفهوم می‌باشد که علیرغم اینکه تراکنش ها در دو بلاکچین مختلف روی داده‌اند اما به یکدیگر لینک می‌شوند. بنظر می‌رسد این فرایند قدری پیچیده‌تر از آن است که در واقعیت رخ می‌دهد. بطور دقیق تر می‌توان گفت چنانچه این فرایند طی شبکه لایتنینگ که بطور موفقیت‌آمیز در شبکه بیت کوین فعال گشته است، روی دهد، قدری ساده‎تر خواهد بود. هر آلتکوینی که از یک منبع کد(codebase) بیت کوین منشعب می‌شود دارای قابلیت اجرایی بیشتری می‌باشد. ممکن است لایتکوین یکی از اولین ارزهایی باشد که چنین عملی در مورد آن صورت می‌گیرد. سایر ارزهای رمزگذاری شده جهت مبادلات اتمی مستلزم قابلیت های گسترده تر اسکریپتی می باشند.

چنانچه شبکه‌های لایتنینگ مختلف بتوانند مبادلات اتمی را در خودشان به منصه اجرا بگذارند، کل این فرایند از پیچیدگی کمتری برخوردار خواهد بود. کاربران می‌توانند کانالهای پرداخت را در هر دو بلاکچین باز گذارده و اقدام به ایجاد یک پردازشگر تراکنش بنمایند. این بدین معناست که کاربران قادر خواهند بود تا زمانیکه کانال پرداخت برای شخص مالک ارز باز است، ارزهای رمزگذاری شده مختلف را که حتی به خودشان اختصاص ندارد، مبادله کنند. این فرآیند بطور بالقوه جایگزین مبادلات ارزهای رمزگذاری شده خواهد شد. قدری زمان می‌برد که این مبادلات اتمی به واقعیت بپیوندد اما مطمئنا در آینده شاهد آن خواهیم بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *